Narozeninová

12. prosince 2010 v 12:39 | Říjen 2010
Blížící se otcovi narozeniny nám opět, celé rodině, přidělaly o pár drobných vrásek ve tváři více. Dávno tomu, kdy jsme se snažili obdarovat ho něčím, co ho na oko překvapí a nakonec bude vyplňovat prázdnou mezeru v prádelníku, či doplní sbírku ničeho k ničemu na dně šuplete. Kolikrát jsme to skutečně nevychytali. Kupovat sadu šampónů člověku, který má hlavu jako tenisák po sedmém gamu, je prostě moc. To je mu fakticky platné jako hadovi noha. Ani každoroční bačkoriáda v několika barvách duhy se nesetkala s pochopením a upřímně, ani s radostí z naší strany. Přece jen chce člověk člověka potěšit. Začali jsme se tedy nenápadně vyptávat. Vyvstal však malý problém. V prvé řadě bylo nutné rozšířit jeho okruh koníčků, jinak člověk rychle vyčerpá okruh svých možností. Protože rád fotí, několik dalších příležitostí bylo námi vyplněno dárky s foto tématikou. Fotoaparát, brašna, stativ, paměťová karta, druhá, další baterie. Doufali jsme, že se třeba něco z toho mezitím rozbije, nebo ztratí. Tatínek je však ze staré školy. Na každou hmotnou věc pohlíží s největší pečlivostí a stará se o ni tak, aby pokud možno vydržela minimálně dvoj až trojnásobek své životnosti předpokládané výrobcem. Nutno podotknout, že se mu to mnohdy podařilo, například televize NEC, fungující na jejich chatě v Jižních Čechách již šestadvacátým rokem, by mohla vyprávět. Obrat přišel až se složitější elektronikou. Ta svojí záplavou mikrotištěných spojů zdárně sabotuje jeho obrovské odhodlání. I když s brýlemi a příslušným manuálem zasedne a skutečně pečlivě analyzuje každou jednotlivou součástku, tak japonské stroje za miliony dolarů prostě netrumfne. No jo, takže co dál? Okruh jsme tedy rozšířili na příbuzná témata. Tiskárnu, fotopapír, software na úpravu fotografií do počítače. Moc rychle jsme využili všech nabízených možností a před letošními narozeninami řešili opět stejný problém. Tentokrát bylo jeho přání jasné. Nový mobilní telefon. A ne ledajaký. Dotykový skvost od Samsungu, jehož dosavadní prodeje v rámci Evropy v řádech miliónů kusů hovořily ve svůj prospěch. Nebude to zřejmě nic špatného. Sám se už v záplavě nových modelů nevyznám, ty tam jsou doby, kdy jsem znal i jednotlivé specifikace, rozdíly, varianty. Od určité chvíle mi to začalo připadat nepodstatné. Pořídil jsem si sám určitý model, který mi vyhovoval a neřešil jsem, zda se nabízí možnost připlacení pár stokorun za jiný model, který umí přes bluetooth vykastrovat kocoura, uklidí sníh před barákem, nebo bůh ví co ještě.
Dostal jsem bojový úkol. Telefon zakoupit. A to s podmínkou co nejnižší ceny, jaká bude možná. No commnet prosím. Úkol zněl jasně, sám nemám rád nákupy za nejnižší nabídku, ale budiž. Prošel jsem X internetových prodejců, z cenových nabídek některých jsem byl vykulený jako ložiska z mopeda. Nakonec jsem narazil na všeslibující internetový obchod s megalomanským názvem. Cena byla přijatelná a tak jsem konal. Holt řeknu, že tady byl nejlevnější, dál hledat nebudu. Nu co, malá lež. Hned druhý den balíček dorazil a já prožil po rozbalení první malé zklamání. Z čelní strany krabice opatřena nápisy v polštině, z druhé ve slovenštině. Bezva, takže přeshraniční spolupráce koukám. Kvapně rozbaluji krabici a zjišťuji, že telefon je složený, nabíječka rozbalená, manuál chybí pro jistotu úplně. Otevřu kryt baterie, vyndám ji a naštěstí zjišťuji, že telefon není vyroben na polském tržišti zdatným chasníkem, ale jedná se o originální výrobek Samsung. Takže ta "lepší" varianta - telefon je originál, ale určený pro polský trh.
Použil jsem svoji náhradní simkartu. Telefon ožil, zahrál ukrutnou melodii odkazující na lidovou tvořivost kmenů žijících v amazonii a promluvil krásnou polštinou. Připadal jsem si jako větrem zavátý na sopotský hudební festival. Oprášil jsem své znalosti jazyka našich severních bratří a zkoušel se proklikat do nabídky volby jazyka. Bohužel telefon moje nadšení nesdílel a urputně se vzpouzel jakékoliv snaze naučit se přinejmenším anglicky a hlavně - odblokovat simkartu. Jsem znám svojí poměrně velkou trpělivostí, takže telefon ukousl nějakou půl hodinku z mého volného času. To už bylo mé nasrání rovno velikosti televizní věže v Ostankinu a tak jsem hned za tepla vzal druhý mobil a zavolal na linku prodejce. Možná právě můj nečekaně prudký projev zapříčinil, že se mnou bylo jednáno nanejvýše zdvořile. Ještě, že tak. Podle sériového čísla telefonu jsem se dozvěděl, že se jedná o testovací verzi, kterou někdo, samozřejmě nikdo konkrétní, odeslal místo telefonu určeného na prodej. Jedná se o verzi blokovanou pro polský Orange, bez české lokalizace a zřejmě i bez jiných zbytečností. Absorboval jsem nepodstatné informace a omluvy. Druhý den jsem měl nový telefon na stole a jako bolestné mi zůstal telefon stávající. Prima, mám tedy danajský dárek pro někoho z polských kamarádů. Třeba mu telefon k něčemu bude. Příště už budu chytřejší, telefon koupím u renomovaného prodejce a ušetřím svůj čas a nervy. Inu nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Všechno nejlepší tati !
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama